Nėrimas vąšeliu

Nėrimas vąšeliu- šią techniką žmonės žinojo labai senai. Gilioje senovėje buvo neriama žuvies kaulu, panašiu į vąšelį, iš ilgos žolės, odos atraižėlių. Pirmykštis žmogus nėrė tinklus, virves. Pirmieji nėrimo pavyzdžiai datuojami VI a. prieš mūsų erą ir rasti Afrikoje. Vieni seniausių nėrinių buvo rasti Kinijoje, Turkijoje, Pietų Amerikoje.

XVI a. Italijoje paplito nėrimas plonu vąšeliu, vartojant labai plonus siūlus. Šį nėrimą populiarino moterų vienuolyno vienuolės. Jos daugiausiai nerdavo religinės paskirties nėrinius. XVII a. nėrimas vąšeliu buvo labai populiarus. Aristokratų šeimų mergaitės mokydavosi rankdarbių. Rankomis nerti nėriniai buvo labai vertinami ir madingi. Iš to laikmečio išliko atskiri pavadinimai: Ispanijos nėriniai. Renesanso nėriniai, Venecijos nėriniai.

XIX a. pasirodė spausdinti žurnalai, skirti moterims. Pamažu ėmė plisti nėrimo vąšeliu technika, naudojant metalinę šakutę, ar labai storą medžio šakutę. Atsirado nėrimas labai ilgu, Tuniso vąšeliu. XX a. nėrimas buvo truputį primirštas, bet pastaruoju metu vėl atgimsta.

Nerti vąšeliu lengva išmokti. Nėrimui galima naudoti įvairių rūšių bei storio siūlus, iš jų sukurti didelę įvairovę darbų. Tam reikia tik kamuoliuko siūlų ir vąšelio.

Nerimo vąšeliu pagrindai.

Pynutė (chain). Siūlas sudedamas apskritimu ir prilaikomas nykščiu bei smiliumi, vąšeliu per apskritimą ištraukiamas neriamas siūlas ir pritraukiama kilputė (akis). Neriamas siūlas uždedamas ant kairiojo smiliaus ir vąšeliu per jau esančią kilputę vis išneriama nauja. Pynelės neriamos laisvokai, nesuveržiant, nes kitaip nėrinio apatinis kraštas bus per daug kietas ir neelastingas.

1

Jungiamoji akis (slip stitch). Nuneriama pynelė, Vąšelis įneriamas į 2-ą nuo vąšelio kilputę. Neriamas siūlas užkabinamas iš apačios ir pertraukiamas per pagrindinę ir ant vąšelio esančią kilputes.

2

Žemas stulpelis be užmetimo (single crochet). Nuneriama pynutė. Vąšelis įneriamas į 2-ą kilputę, neriamas siūlas užkabinamas iš apačios, ištraukiamas pro pagrindinę pynelės kilputę, vėl užkabinamas vąšelis iš apačios ir ištraukiamas per abi ant vąšelio esančias kilputes. Prieš apsukant nėrinį visuomet nuneriama viena paprasta kilputė, apsukama ir pradedant naują eilę neriamą į antrą kilputę nuo kabliuko, praleidžiant apsisukimo kilpelę. Taip kraštai lieka lygūs ir elastingi.

3

Pusinis stulpelis su užmetimu (half double crochet). Nuneriama pynelė. Siūlas užkabinamas vąšeliu iš apačios ir įneriamas į 3-ią pynelės kilputę. Užkabinamas siūlas iš apačios ir ištraukiamas per visas 3 ant vąšelio esančias kilputes. Eilės pabaigoje priklausomai nuo siūlų storio išneriama viena arba dvi akys apsisukimui ir sekančioje eilėje pirmasis pusinis stulpelis įneriamas atitinkamai į antrą arba trečia kilputę.

4

Stulpelis su užmetimu (double crochet). Nuneriama pynelė. Vąšeliu užkabinamas siūlas iš apačios, įneriamas į 3-ią pynelės kilputę ir ištraukiama kilpą. Vėl užkabinamas siūlas iš apačios ir ištraukiamas per pirmąsias dvi iš trijų ant vąšelio esančių kilpučių. Dabar ant vąšelio turi būti dvi kilpos, pati pirmoji, kurią turėjote prieš pradėdami nerti stulpelį ir ką tik išnerta. Vėl užkabinamas siūlas iš apačios ir ištraukiamas per likusias dvi akis. Eilės pabaigoje apsisukimui išneriamos dvi arba trys kilputės priklausomai nuo siūlo storio. Pradedant naują eilę šios apsisukimo kilputes praleidžiamos ir neriama į sekančią kilputę.

56

Stulpelis su dviem užmetimais (treble crochet). Nuneriama pynelė. 2 kartus užkabinamas siūlas iš apačios ir įneriamas į 4-ą pynelės kilputę. Užkabinamas siūlas vąšeliu iš apačios ir ištraukiamas.  Ant vąšelio turime keturias kilpas. Vėl vąšeliu užkabinamas  siūlas ir ištraukiamas per pirmas dvi kilpas ant vąšelio. Dabar ant vąšelio liko tris kilpos. Vėl užkabinamas siūlas ir ištraukiamas per dvi ant vąšelio esančias kilpas. Dabar liko dvi kilpos ant vąšelio. Dar kartą užkabinamas siūlas ir ištraukiamas per paskutines dvi kilpas. Apsisukimui nuneriamos trys arba keturios kilputės.

7

Stulpelis su trim užmetimais (double treble crochet). Neriamas kaip ir stulpelis su dviem užmetimais tik siūlas užkabinamas tris kartus ir įneriamas ir išneriama jau ne dviem, o trimis etapais vis ištraukiant per dvi kilpas kol belieka viena. Apsisukimui išnerkite trys keturias kilpas.

8

Akių sumažinimas (decrease). Jei reikia sumažinti akių ir taip susiaurinti nėrinį, negalime tiesiog praleisti neišnėrus akies, taip liktų tarpelis, kuris labai ryškiai matysis. Reikia įnerti ir ištraukti siūlą per kiekvieną akį, tačiau neužbaigti dygsniuko ir surinkus kilpas ant vąšelio jas sunerti į vieną. Pavyzdžiui jei neriame žemais stulpeliais be užmetimo ir norime sunerti dvi akis į vieną ištraukiame siūlą per jas abi ir drauge su pagrindine kilpa turėdami tris ant vąšelio užkabiname siūlą ir ištraukiame per visas tris.

9

Jei reikia sunerti į vieną du stulpelius su užmetimu įneriame vąšelį, ištraukiame kilpą, užkabiname siūlą ir ištraukiame jį per kilpą ir užmetimą ir šią gautą kilpą paliekame ant vąšelio šalia pagrindinės kilpos, nebaigiame stulpelio ir jų nesuneriame į vieną. Tą patį pakartojame dar kartą, kad ant vąšelio liktų trys kilpos ir tuomet užkabiname siūlą ir išneriame per jas visas. Taip du stulpelius sujungėme į vieną susiaurindami nėrinį.

10

Tokiu pat principu galite sujungti ir daugiau akių į vieną, arba siaurinti sunerdami kiekvienas dvi akis ar stulpelius, priklausomai nuo to ar norite susiaurėjimo vienoje vietoje ar tolygiai išskirstyto per visą nėrinio plotį ar tam tikras jo vietas.

Naujų akių pridėjimas (increace). Pridėti papildomą akį galite tiesiog išnerdami antrą tokį pat dygsniuką į tą pačią ankstesnės eilės akį.

Purus stulpelis. Purus stulpelis gaunamas suneriant į vieną kelis stulpelius įnertus į vieną pynutės ar ankstesnės eilės akį. Stulpelių neišneriame, surenkame trijų-penkių stulpelių užmetimus ir ištrauktas kilpas ant vąšelio, užkabiname siūlą ir išneriame viską vienu sklandžiu judesiu. Paveikslėlyje pavaizduoti vieną kartą išnerti stulpeliai (prisimename, kad stulpelis su vien užmetimu išneriamas per du kartus), tikriausiai galima daryti ir taip, nors tuomet tiesiog tausime kelis stulpelius sunertus į vieną.

11

Vėduoklė arba kriauklelė išneriama įneriant į vieną pynutės akį keletą stulpelių, kuo jų daugiau tuo platesnė vėduoklė. Kiekvieną stulpelį pilnai išnerkite. Paveikslėlyje žemiau matote kaip neriamas popkornas, tačiau popkornas daromas iš vėduoklės, tik suriečiant ją sukabinus pirmą ir paskutinį vėduoklės stulpelius. Kartais vėduoklės viduryje tarp stulpelių išneriama viena ar kelios pynutės akys. Taip padaromas tarpelis į kurį sekančioje eilėje bus patogiai įnerta kita vėduoklė.

12

Popkornas (popcorn). Į vieną pynutės ar žemesnės eilutės akį įneriame keturis stulpelius, išneriame vėduoklę, truputi palaisviname kilputę ir ją paleidžiame. Ištrauktu vąšeliu įneriame į pirmąjį šios vėduoklės stulpelį, tuomet atgal į savo paleistąją kilputę, užkabiname siūlą ir ištraukiame per kilputę ir pirmąjį stulpelį. Tai suriečia mūsų vėduoklę į vadinamąjį popkorną. Nėrinyje šis dygsniukas padaro pūpsančius burbuliukus ir paįvairina tekstūrą.

13

Dantukai (picot). Šiuo dygsniuku paprastai apneriamas nėrinio kraštelis. Dantukus galite išdėstyti savo nuožiūra arba pagal schemą išnerdama juos į kas antrą akį ar rečiau. Tam išnerkite trys pynutės kilpas, o tuomet įnerkite vąšelį į pirmąją iš šių trijų akių ir išnerkite jungiamąja akimi.

14

Šaltiniai:

http://unikalusdirbiniai.lt/

http://www.darbstuoles.lt

5 komentarai (-ų) temoje "Nėrimas vąšeliu"

  1. andzelika
    17/03/2012 at 13:35 Nuoroda

    as niekaip negaliu ismokti nerti servetele gal kas padetu?;)))) <3

  2. Rūta
    17/01/2014 at 17:03 Nuoroda

    norejau paklausti kaip pradeti nerti rankoves paprastu be uzmetimo rastu?

  3. gabija
    11/11/2014 at 22:17 Nuoroda

    o kaip pradeti,padaryti kilpa pacia pradzia?

  4. gabija
    11/11/2014 at 22:19 Nuoroda

    internetas visagalis ten paziurek

  5. gabukas
    31/03/2015 at 15:00 Nuoroda

    labai paprasta …..

Labas, nepamiršk palikti komentaro:

*

LEISTINI XHTML SIMBOLIAI:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Prenumeruoti komentarus