Viena įdomiausių pastarųjų sezonų garderobo detalių – išskirtinis galvos apdangalas. Galvos apdangalai – skrybėlės, kepurės, kepuraitės, skarelės ir kt. apdanga, dedama ant galvos – ne tik būtina apsauga nuo saulės, lietaus, vėjo ar šalčio, bet ir madingas aksesuaras, kuris skirtas pasipuošti ir išsiskirti iš aplinkinių.
Šis garderobo atributas populiarus tiek tarp dizainerių, kurie gali laisvai reikštis kurdami naujas formas ir raštus, tiek tarp žmonių, norinčių pabrėžti stilių ar užmaskuoti veido defektus.
Galvos apdangalai kaip subtili aprangos detalė suklestėjo viduramžiais XV a. Nuo viduramžių iki šių laikų galvos apdangalas keitė savo formas, dydžius, dizainą, puošybos elementų gausą, galima net pasakyti, jog ir paskirtį. Ankstesniais laikai galvos apdangalo dydis, forma, pagaminimo medžiagos priklausydavo nuo to kokiam luomui žmogus priklauso, dabartiniais laikais šio požymio jau nebeliko, dabar žmonės dažniausiai renkasi galvos apdangalus pagal tam tikrą dėvėjimo situaciją ar paskirtį.
Galvos apdangalų klasifikacija ganėtinai plati, jie gali būti suskirstyti pagal daugelį požymių: pagal vartotojų grupę, pagal konstrukciją, pagal sezoną, pagal medžiagas iš kurių galvos apdangalai siuvami, taip pat skirstomi pagal tipus, o tipai taip pat suskirstomi į smulkesnes grupes.
Taigi galvos apdangalai gali būti skirstomi į tokius tipus:
1. Kepurė – tai galvos apdangalas glaudžiai apgaubiantis galvą, be atbrailų.
2. Kepė – tai lengva minkšta, apsauginė, sportinė ar kariška kepurė, uždara ar iš dalies atvira, su ilgu, kiek apvaliais kampais snapeliu, dažniausiai su užpakalinėje dalyje dydį reguliuojamu dirželiu.
3. Skrybėlė – tai galvos apdangalas, susidedantis iš viršaus detalės ir atbrailos. Gaminama iš odos, kailio, fetro, šiaudų, audinio ar sintetinių medžiagų.
4. Šalmas – tai apsauginis galvos apdangalas, pirmiausiai dėvimas, kad būtų išvengta sužalojimų. Taip pat šis galvos apdangalas žinomas ir kaip aprangos detalė, kuri gaminama iš audinio, odos, plastiko ir kitų medžiagų, kurios naudojamas kaip aprangos aksesuaras.
5. Kykas – tai moteriškas ar vaikiškas visą galvą dengiantis galvos apdangalas, dažnai būna su lankeliu, rišama po smakru, taip pat gali būti nešiojama ant skarelės.
Kepurių/kepių tipai:
1. Beisbolo kepurė – tai sportinė kepurė su snapeliu, kurios viršus kupolo formos. Ši kepurė nugarinėje dalyje turi dydžio reguliavimo juostelę, o priekinėje dalyje dažniausiai dedamas logotipas, ar koks skiriamasis ženklas.
2. Apskrita kepuraitė – tai lengva nedidelė dažniausiai be snapelio kepurė. Prie šio tipo kepurių priskiriama maudymosi slidinėjimo, sportines kepuraites, o taip pat priskiriamas ir šlikas (jarmulka) – tai žydų vyrų dėvima kepuraitė.
3. Jojiko kepurė – tai kupolo formos standi kepurė, kuri dėvima jodinėjant ir atlieka apsauginę funkciją.
4. „Laikraščio pardavėjo“ kepurė – tai minkšto audinio kepurė su snapeliu, kurios viršus užkrenta ant snapelio.
5. Ausinė kepurė – tai tokia kepurė, kuri turi ausis dengiančias detales, kurių galiuose yra raišteliai, kurių pagalba kepurės ausis dengiančios detalės surišamos po smakru arba ant viršugalvio.
6. Ausinės kailinės kepurės – tai kepurė panaši į ausinę kepurę tik pasiūta iš kailio ir yra ypač šilta.
7. Megztinė kepurė – tai glaudžiai prie galvos priglundanti kepurė, kuri numegzta rankomis arba mašina. Kepurė gali būti su atvartais arba be jų. Taip pat jos gali būti tiek vaikiškos, tiek moteriškos ar vyriškos. Vaikiškuose dažniausiai ant viršugalvio uždedami burbulai.
Menininkė iš Prancūzijos Lya yra pasakiusi, kad „Galvos apdangalas – tai tarsi stogas architektūroje. Namo stogas apsaugo nuo lietaus ir šalčio, o galvos apdangalas saugo žmogaus dvasią, vidinį pasaulį. Žmogus neturi natūralaus kailio kaip gyvūnas – jis neapsaugotas, todėl turi rengtis. Galvos apdangalai turi apsaugoti ir puošti. Šis stogas gali įgyti keistų ir netikėtų formų“
Šiuolaikiniai dizaineriai vis labiau stengiasi ieškoti daugiafunkcinių, netradicinių formų, galvos apdangalų. Įvairiausiuose mados pasirodymuose vis labiau pastebimi neįprastos formos, keisti galvos apdangalai, kai kurie dizaineriai 2009/2010 metų žiemai siūlo kepures – šalmus, tokius kurie ir uždengia ne tik galvą, bet ir burnos, nosies, kaklo sritį. Galima paminėti tokius dizainerius ir mados namus kaip: Emilie Zanons, Christian Dior, Karl Lagerfeld, Hermès, Jean Paul Gaultier, Alexander Wang, Michael Kors.
Taigi galima paminėti pora egzistuojančių transformuojamų galvos apdangalų.
Vienas labai populiarus vartotojų galvos apdangalo transformacijos būdas, kai kepurės konstrukcija padaryta taip, kad ją būtų galimą naudoti kaip rankinę. Šios galvos apdangalų modifikacijos variantų pasitaiko nuo paprasčiausių dviejų dalių (viršutinės dalies ir atbrailos ar snapelio) iki sudėtingiausių konstrukcijų su įvairiausiomis papildomomis detalėmis.
Kaip pavyzdį galima paminėti paprastos konstrukcijos odinė/kailinė kepurė, kurios briaunose yra apdorotos kiaurymės, kurios atstoja rankenas. Norint šį objektą paversti į rankinę nereikia atlikti ypatingų veiksmų, tiesiog nuimta nuo galvos kepurė paimama už minėtų apdorotųjų kiaurymių – rankenų, viršutinioji galvos apdangalo dalis tampa rankinės dugnu.
Žinomas paprastesnis ir dažnai naudojamas transformuojamas galvos apdangalas, kurio konstrukcija dažniausiai pati paprasčiausia – tai galvos apdangalas – kaklo apdangalas. Nagrinėjamasis objektas dažniausiai gaminamas cilindro formos, o pagrindinės detalės viršutinėje dalyje tvirtinamos papildomos užsegimui ar užtraukimui reikalingos detalės.
Šis galvos apdangalas ganėtinai paprastos konstrukcijos, todėl jį lengva pagaminti, o vartotojui patogu naudoti, kadangi nėra sudėtingų transformacijos būdų, todėl ši prekė gali būti ir paklausi.
Panašios paskirties galvos apdangalai – kaklo aksesuarai buvo pristatyti kelių dizainerių 2009-2010 metų žiemai skirtose kolekcijose. Viena pirmųjų tai padarė dizainerė Missoni.
Dar vienas transformacijos būdas, kai prie įprastų galvos apdangalų gali būti pridedami papildomi priedai, kurie gali turėti konkrečią paskirtį ir atlikti tam tikrą funkciją, o gali būti pridedamas tik tam tikras papildomas galvos apdangalo dekoras, arba pakitusio dizaino dalis. Papildomos detalės gali būti pritvirtinamos sagomis, spaustukais, velkro juostelėmis, užtrauktukais ar kitomis papildomomis priemonėmis. Papildomos galvos apdangalų dalys gali būti tvirtinamos tiek paprastos kepurės vidinėje dalyje, tiek išorėje, galimi variantai, kai tvirtinama apačioje arba iš viršaus. Papildomų detalių pritvirtinimo būdai ir padėtis priklauso nuo norimo matyti rezultato, nuo detalės paskirties ar tiesiog dizaino sumanymo.
Ir dar pora įdomesnių galvos apdangalų variantų:
Komentarų nėra temoje "Galvos apdangalai"